  • Mfr # 89A2A1M2K1-75
  • Zoro # G0214654
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
3/4"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
89A2A1M2K1-75
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
3/4"
Overall Height
6 in
Overall Length
6 in
Outlet Connection Size
3/4 in
Inlet Connection Size
1/2 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Seat Material
Disc Material
Spring Material
Stainless Steel
Pressure Range
0 to 300 psi
Temp. Range
0 Degrees to 406 Degrees F
Factory Set Pressure
75 psi
Test Lever
Test Lever Not Included
Application
Air, Gas
Standards
ASME Code UV, CE, CRN, NB
BtuH
0 BtuH
Product Type
Safety Relief Valve
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Gender
Female
For Media
Air, Gas
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Outlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
264 psi
Inlet Connection Gender
Male
ASME Section Code
Section VIII
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1/2 in, Outlet Size 3/4 in, Factory Set Pressure 75 psi, Pressure Range 0 to 300 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Bronze, Overall Height 6 in, Overall Length 6 in, Seat Material Bronze, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range 0 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB