  • Mfr # 130AA1M1K1-125
  • Zoro # G0234753
/ea
Key Features
Inlet Size
1/4"
Body Material
Brass
Outlet Type
Vented
Inlet Type
MNPT
Application
Air, Gas or Steam
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
130AA1M1K1-125
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1/4"
Overall Height
3 1/4 in
Overall Length
3 1/4 in
Inlet Connection Size
1/4 in
Outlet Connection Size
1/4 in
Details
Body Material
Brass
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
Vented
Inlet Type
MNPT
Application
Air, Gas or Steam
Disc Material
Bronze
Pressure Range
0 to 200 psi
Spring Material
Stainless Steel
Factory Set Pressure
125 psi
Steam Capacity (Lb./Hr.)
172
Test Lever
Test Lever Included
Temp. Range
0 Degrees to 406 Degrees F
Seat Material
Bronze
Standards
ASME Code UV, CRN
BtuH
0 BtuH
Product Type
Safety Relief Valve
Inlet Connection Type
NPT
Inlet Connection Gender
Male
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
For Media
Air, Gas, Steam
Operating Pressure - Maximum
214 psi
Outlet Connection Type
Operating Pressure - Minimum
0 psi
ASME Section Code
Section VIII
Description
Safety Relief Valve, Body Material Brass, Inlet Type MNPT, Outlet Type Vented, Inlet Size 1/4 in, Factory Set Pressure 125 psi, Pressure Range 0 to 200 psi, 0 BtuH BtuH, Steam Capacity (Lb./Hr.) 172 lb/hr, Disc Material Bronze, Overall Height 3 1/4 in, Overall Length 3 1/4 in, Seat Material Bronze, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range 0 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards ASME Code UV, CRN