  • Mfr # 130AA1M1K1-200
  • Zoro # G0234771
/ea
Key Features
Inlet Size
1/4"
Body Material
Brass
Outlet Type
Vented
Inlet Type
MNPT
Standards
ASME Code UV, CRN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
130AA1M1K1-200
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1/4"
Overall Height
3 1/4 in
Overall Length
3 1/4 in
Inlet Connection Size
1/4 in
Outlet Connection Size
1/4 in
Details
Body Material
Brass
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
Vented
Inlet Type
MNPT
Standards
ASME Code UV, CRN
Spring Material
Stainless Steel
Factory Set Pressure
200 psi
Test Lever
Test Lever Included
Temp. Range
0 Degrees to 406 Degrees F
Application
Air, Gas or Steam
Disc Material
Bronze
Seat Material
Bronze
Pressure Range
0 to 200 psi
Steam Capacity (Lb./Hr.)
265
BtuH
0 BtuH
Product Type
Safety Relief Valve
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Inlet Connection Gender
Male
ASME Section Code
Section VIII
Operating Pressure - Maximum
214 psi
Outlet Connection Type
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Inlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Minimum
0 psi
For Media
Air, Gas, Steam
Description
Safety Relief Valve, Body Material Brass, Inlet Type MNPT, Outlet Type Vented, Inlet Size 1/4 in, Factory Set Pressure 200 psi, Pressure Range 0 to 200 psi, 0 BtuH BtuH, Steam Capacity (Lb./Hr.) 265 lb/hr, Disc Material Bronze, Overall Height 3 1/4 in, Overall Length 3 1/4 in, Seat Material Bronze, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range 0 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards ASME Code UV, CRN