  • Mfr # 740GF1M2J1-15
  • Zoro # G6535925
Inlet Size
2"
Outlet Size
2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
740GF1M2J1-15
Inlet Size
2"
Outlet Size
2"
Overall Length
10 5/8 in
Overall Height
10 5/8 in
Inlet Connection Size
2 in
Outlet Connection Size
2 in
Application
Liquids
Factory Set Pressure
15 psi
Test Lever
Test Lever Not Included
Operating Pressure - Maximum
364 psi
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 2 in, Outlet Size 2 in, Factory Set Pressure 15 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 10 5/8 in, Overall Length 10 5/8 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB