  • Mfr # 740GF1M1K1-50
  • Zoro # G6479846
Inlet Size
2"
Outlet Size
2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
740GF1M1K1-50
Inlet Size
2"
Outlet Size
2"
Overall Length
10 1/4 in
Overall Height
10 1/4 in
Inlet Connection Size
2 in
Outlet Connection Size
2 in
Factory Set Pressure
50 psi
Test Lever
Test Lever Included
Application
Air, Gas
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Operating Pressure - Maximum
364 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 2 in, Outlet Size 2 in, Factory Set Pressure 50 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 10 1/4 in, Overall Length 10 1/4 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB