  • Mfr # 740DF1M1K1-25
  • Zoro # G7083361
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
3/4"
Outlet Size
1"
Body Material
Brass/Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
740DF1M1K1-25
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
3/4"
Outlet Size
1"
Overall Height
7 3/8 in
Overall Length
7 3/8 in
Outlet Connection Size
1 in
Inlet Connection Size
3/4 in
Details
Body Material
Brass/Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Factory Set Pressure
25 psi
Spring Material
Stainless Steel
Disc Material
Stainless Steel
Standards
ASME Code UV, CE, CRN, NB
Test Lever
Test Lever Included
Seat Material
Brass/Stainless Steel
Application
Air, Gas
Temp. Range
-320 Degrees to 406 Degrees F
BtuH
0 BtuH
Product Type
Safety Relief Valve
Operating Temperature - Minimum
-320 Degrees F
Inlet Connection Gender
Male
Outlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Gender
Female
Operating Pressure - Maximum
364 psi
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Inlet Connection Type
NPT
For Media
Air, Gas, Steam
ASME Section Code
Section VIII
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 3/4 in, Outlet Size 1 in, Factory Set Pressure 25 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 7 3/8 in, Overall Length 7 3/8 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB