  • Mfr # 740DF1M1K1-30
  • Zoro # G6520692
Outlet Size
1"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
740DF1M1K1-30
Outlet Size
1"
Outlet Connection Size
1 in
Factory Set Pressure
30 psi
Test Lever
Test Lever Included
Application
Air, Gas
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Operating Pressure - Maximum
364 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 3/4 in, Outlet Size 1 in, Factory Set Pressure 30 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 7 3/8 in, Overall Length 7 3/8 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB