  • Mfr # 88B2A1M1K1-125
  • Zoro # G0214137
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
3/4"
Outlet Size
1"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
88B2A1M1K1-125
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
3/4"
Outlet Size
1"
Overall Height
7 1/8 in
Overall Length
7 1/8 in
Outlet Connection Size
1 in
Inlet Connection Size
3/4 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Seat Material
Temp. Range
0 Degrees to 406 Degrees F
Test Lever
Test Lever Not Included
Spring Material
Stainless Steel
Application
Air, Gas
Standards
ASME Code UV, CE, CRN, NB
Pressure Range
0 to 300 psi
Factory Set Pressure
125 psi
Disc Material
BtuH
0 BtuH
Product Type
Safety Relief Valve
Outlet Connection Gender
Female
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Outlet Connection Type
NPT
ASME Section Code
Section VIII
Operating Pressure - Maximum
250 psi
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Inlet Connection Gender
Male
Inlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Minimum
0 psi
For Media
Air, Gas
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 3/4 in, Outlet Size 1 in, Factory Set Pressure 125 psi, Pressure Range 0 to 300 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Bronze, Overall Height 7 1/8 in, Overall Length 7 1/8 in, Seat Material Bronze, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range 0 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB