  • Mfr # 130BA1M1K1-100
  • Zoro # G0234814
/ea
Key Features
Inlet Size
3/8"
Body Material
Brass
Outlet Type
Vented
Inlet Type
MNPT
Seat Material
Bronze
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
130BA1M1K1-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
3/8"
Overall Height
3 1/4 in
Overall Length
3 1/4 in
Outlet Connection Size
3/8 in
Inlet Connection Size
3/8 in
Details
Body Material
Brass
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
Vented
Inlet Type
MNPT
Seat Material
Bronze
Standards
ASME Code UV, CRN
Application
Air, Gas or Steam
Factory Set Pressure
100 psi
Steam Capacity (Lb./Hr.)
141
Disc Material
Temp. Range
0 Degrees to 406 Degrees F
Spring Material
Stainless Steel
Pressure Range
0 to 200 psi
Test Lever
Test Lever Included
BtuH
0 BtuH
Product Type
Safety Relief Valve
Operating Pressure - Maximum
214 psi
Outlet Connection Type
ASME Section Code
Section VIII
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Inlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
For Media
Air, Gas, Steam
Inlet Connection Gender
Male
Description
Safety Relief Valve, Body Material Brass, Inlet Type MNPT, Outlet Type Vented, Inlet Size 3/8 in, Factory Set Pressure 100 psi, Pressure Range 0 to 200 psi, 0 BtuH BtuH, Steam Capacity (Lb./Hr.) 141 lb/hr, Disc Material Bronze, Overall Height 3 1/4 in, Overall Length 3 1/4 in, Seat Material Bronze, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range 0 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards ASME Code UV, CRN