  • Zoro # G301212604
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pressure Washer Flow Rate
1.7 gpm
Hose Dimensions
20 ft
Power Type
Electric
Net Weight
25 lb
Phase
Single-Phase
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BC383HS
Zoro #
G301212604
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Hose Dimensions
20 ft
Length
15 in
Width
15 in
Height
36 in
Overall Length
15 3/8 in
Overall Width
14 3/8 in
Wheel Diameter
Hose Length
Cord Length
35 ft
Overall Height
Details
Pressure Washer Flow Rate
1.7 gpm
Power Type
Electric
Net Weight
25 lb
Phase
Single-Phase
Item
Electric Pressure Washer
HP
2.1 hp
Piston Material
Stainless Steel
Water Input Temp.
122 Degrees F
Usable Hours per Week
10 hr
Pressure Washer Water Type
Cold
Operating Pressure
2,000 psi
Pressure Washer HP Range
2 to 3.9 hp
Pump Type
Axial
Voltage
120 V
Includes
Foamer, Garden Hose Adapter, Gun, Lance, Nozzles, Turbo
Volts/Phase
120/1
Flow Rate
1.1 gpm
Pump Drive
Direct
Warranty
1 yr, 2 yr
Detergent Injection System
Yes
Amps AC
13 A
Standards
cCSAus
Duty Rating
Light Duty
Water Type
Cold
Product Type
Walk-Behind Pressure Washer
Current
13 A
Water Input Temperature - Maximum
122 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
2,000 psi
Power Source
Corded
Weight
24.5 lb
Style
Cart
Horsepower
2 1/8 hp
Operating Pressure - Minimum
1,600 psi