  • Mfr # 7900-7B-SR-10
  • Zoro # G8650458
/ea
Key Features
Mounting
Post Mount
Type
Large
Color
Black
Cabinet Capacity
1277 cu. in.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
7900-7B-SR-10
Country of Origin
China
Details
Item
Mailbox
Mounting
Post Mount
Type
Large
Color
Black
Cabinet Capacity
1277 cu. in.
Description
  • Contemporary modern design with cast aluminum pull
  • Reinforced door bracket for added rigidity
  • Predrilled 4 in. x 10 in. mounting holes in floor allows for easy installation
  • Embossed side panels provide a place for house numbers to be applied
  • Front access door opens wide to allow for easy mail removal
  • Assembled with rust-free POM hinge pins
  • Mailbox is 8.2 in. W x 10.6 in. H x 20.7 in. D