  • Mfr # ANAQK-ABBA4-100
  • Zoro # G915890847
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ANAQK-ABBA4-100
Overall Width
2 in
Extended Length
105 3/8 in
Overall Height
2 in
Inlet Size
3/8"-18
Stroke Length
100 in
Maximum Operating Pressure
250 psi
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Mounting Type Basic, Bore Diameter 1 1/2 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 10 in, Inlet Size 3/8 In.-18, Air Inlet Type NPT, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Mounting Location Rear, Tie Rod Material Steel, Overall Width 2 in, Overall Height 2 in