  • Mfr # ANAQK-ABBA4-014
  • Zoro # G215890981
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Extruded
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Rod Thread Size
7/16"-20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ANAQK-ABBA4-014
Country of Origin
United States
Dimensions
Rod Thread Size
7/16"-20
Overall Width
2 in
Bore Diameter
1 1/2 in
Overall Height
2 in
Retracted Length
5 3/8 in
Inlet Size
Extended Length
19 3/8 in
Rod Diameter
5/8 in
Stroke Length
14 in
End Cap Length
15/16 in
Details
Cylinder Action
Double Acting
Item
Air Cylinder
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Extruded
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Standards
NFPA
Tie Rod Material
Steel
Cushion Type
Head and Cap
Piston Rod Material
Steel
Air Inlet Type
NPTF
Cylinder Repair
Repairable
Actuation Type
Air Extend, Air Retract
Series
Provenair
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Rod Gender
Male
Inlet Gender
Female
Number of Rods
Single Rod
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
System of Measurement
Inch
Rod Rotation
Rotating Rod
Air Inlet Center to Center Distance
Maximum Operating Pressure
250 psi
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
For Fluid Type
Compressed Air
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Mounting Type Basic, Bore Diameter 1 1/2 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 1 1/2 in, Inlet Size 3/8 In.-18, Air Inlet Type NPT, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Mounting Location Rear, Tie Rod Material Steel, Overall Width 2 in, Overall Height 2 in