  • Mfr # ANAWM-ABBA4-100
  • Zoro # G115890630
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Extruded
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Piston Rod Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ANAWM-ABBA4-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Rod Thread Size
3/4"-16
Retracted Length
6 3/4 in
End Cap Length
1 3/16 in
Stroke Length
100 in
Inlet Size
1/2"-14
Bore Diameter
3 1/4 in
Extended Length
106 3/4 in
Overall Height
3 3/4 in
Overall Width
3 3/4 in
Rod Diameter
1 in
Details
Item
Air Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Extruded
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Piston Rod Material
Steel
Cushion Type
Head and Cap
Tie Rod Material
Standards
NFPA
Air Inlet Type
NPTF
Air Inlet Center to Center Distance
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Series
Provenair
Number of Rods
Single Rod
For Fluid Type
Compressed Air
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Cylinder Repair
Repairable
Rod Gender
Male
Inlet Gender
Female
Maximum Operating Pressure
250 psi
Rod Rotation
Rotating Rod
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
System of Measurement
Inch
Actuation Type
Air Extend, Air Retract
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Mounting Type Basic, Bore Diameter 3 1/4 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 10 in, Inlet Size 1/2 In.-14, Air Inlet Type NPT, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Mounting Location Rear, Tie Rod Material Steel, Overall Width 3 3/4 in, Overall Height 3 3/4 in