  • Mfr # 302032SD20LXBLCYLM300#
  • Zoro # G7636960
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
2 in
Process Connection Type
Tri-Clamp
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
302032SD20LXBLCYLM300#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
2 in
Dial Size (In.)
3 in
Connection Size
1 1/2 in
Case Depth
1.72 in
Case Diameter
3.33 in
Nominal Dial Size
3 in
Digit Height
0.6 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Battery Size
AA
Details
Item
Digital Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
Tri-Clamp
Application
Biotechnology, Filtration, Food and Dairy, Medical Equipment, Pharmaceutical
Gauge Case Material
Stainless Steel
Series
2030
Lens Material
Polyester
Primary Pressure Range
0 to 300
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP65
Hazardous Location Rating
Not Rated
Blowout Safety Back
No
Display Units
bar, cm Hg, ft wc, in Hg, kg/sq cm, kPa, mm Hg, mPa, psi
Includes
Alkaline Batteries
Socket Material
Stainless Steel
Agency Compliance
3A
Case Material
Resolution
Dependent on Range
Peak Hold
Yes
Case Color
Silver
Number of Display Digits
5
Memory Storage
min/max
Powered By
(2) AA Batteries
Features
Bar Graph Battery Display
Display
LCD
Calibration Certificate
No
Connection Location
Standards
3-A Sanitary Standard, ASME B40.7, EN 10204: 2004
Connection Type
Sensor Material
316L Stainless Steel
Case Finish
Electropolished/Tumbled
Diaphragm Seal Fill
Glycerin
Display Screen Type
LCD
Includes Calibration Certificate
Compatible Process Media
Dairy, Food, Pharmaceutical
Case Construction
304 Stainless Steel
Non-Sparking
Primary Display Units
psi
Process Temperature Range
-14 Degrees to 275 Degrees F
Pressure Range Type
Pressure
Diaphragm Seal Material
316L Stainless Steel
Power Source
Battery
Number of Digits
5
Primary Display Range
0 to 300
Display Range
0 to 1000 ft H2O, 0 to 16 bar, 0 to 16 mPa, 0 to 1600 kPa, 0 to 300 psi, 0 to 400 in Hg, 0 to 6000 mbar
Auto-Shutoff
Yes
Weatherproof
Pressure Gauge Type
Digital Sanitary Pressure Gauge
Includes Batteries
Batteries Included
Memory Features
Min/Max
Sensor Type
Diaphragm
Backlit Screen
Low Battery Indicator
Bar Graph
10 Segments
Temperature Error
+/-0.04% Degrees F
Ambient Operating Temperature Range
-10 Degrees to 60 Degrees C, -14 Degrees to 140 Degrees F
Battery Life
400 hr
Display Type
Operating Temperature Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-14 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
-14 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
300 psi
Process Media Temperature - Maximum
275 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Includes Low Battery Indicator
No Low Battery Indicator
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Pressure Measuring Units
Number of Batteries Required
2
Description
Digital Pressure Gauge, Accuracy +/-0.25 Percent, Nominal Dial Size 3 in, Lens Material Polyester, Gauge Case Material Stainless Steel, Process Temperature Range -14 Degrees to 275 Degrees F, Compatible Process Media Dairy, Food, Pharmaceutical, Hazardous Location Rating Not Rated, IP/NEMA Rating IP65, Socket Material Stainless Steel, Sensor Material 316L Stainless Steel, Process Connection Location Bottom, Process Connection Size 2 in, Process Connection Type Tri-Clamp