  • Mfr # G17MEK15EW500#
  • Zoro # G0123584
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
4-Pin M12 Connector
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G17MEK15EW500#
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
4-Pin M12 Connector
Power Required
9 to 36V DC
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin M12 Connector
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Range
0 to 500 psi
Range Values - Transmitter
0 to 500
Operating Temp.
-40 to 257 F
Max. Pressure (PSI)
1,000 psi
Maximum Pressure
500 psi
Minimum Pressure
0 psi
Burst Pressure
10x Range
Overpressure
2x Range
Wiring Entry
1/2 in FNPT Conduit Connection
Input Voltage
9 to 36V DC
Output Power
1 to 5V DC
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Pressure Measurement - Maximum
500 psi
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 500 psi, Electrical Connections 4-Pin M12 Connector, Output 1 to 5V DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 7/16 in, Process Connection Type SAE, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Wiring Entry 1/2 in FNPT Conduit Connection, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F