  • Mfr # 302132SD20L7BRXBKBLCYLMC4
  • Zoro # G7650032
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Size
2 in
Process Connection Type
Tri-Clamp
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
302132SD20L7BRXBKBLCYLMC4
Process Connection Size
2 in
Dial Size (In.)
3 in
Connection Size
1 1/2 in
Case Depth
1.72 in
Case Diameter
3.33 in
Digit Height
0.6 in
Nominal Dial Size
3 in
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Type
Tri-Clamp
Application
Biotechnology, Filtration, Food and Dairy, Medical Equipment, Pharmaceutical, OEM Applications
Series
2030
Primary Pressure Range
0 to 7
Includes
Alkaline Batteries
Case Color
Silver
Agency Compliance
3A
(2) AA Batteries
Memory Storage
Case Material
Features
Bar Graph Battery Display
Display Units
bar, cm Hg, ft wc, in Hg, kg/sq cm, kPa, mm Hg, mPa, psi
Resolution
Dependent on Range
Connection Location
Connection Type
Standards
3-A Sanitary Standard, ASME B40.7, EN 10204: 2004
Primary Display Units
psi
Ambient Operating Temperature Range
-10 Degrees to 60 Degrees C, -14 Degrees to 140 Degrees F
Low Battery Indicator
Case Finish
Electropolished/Tumbled
Temperature Error
+/-0.04% Degrees F
Case Construction
304 Stainless Steel
Primary Display Range
0 to 7
Sensor Material
316L Stainless Steel
Includes Calibration Certificate
NIST with Data
Pressure Gauge Type
Digital Sanitary Pressure Gauge
Pressure
Diaphragm Seal Material
316L Stainless Steel
Batteries Included
Compatible Process Media
Dairy, Food, Pharmaceutical
Loop Power
4 to 20 mA
Power Source
4-20 mA Loop Powered
Diaphragm
Diaphragm Seal Fill
Glycerin
Process Temperature Range
-14 Degrees to 275 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
7 psi
Process Media Temperature - Maximum
275 Degrees F
Pressure Measuring Units
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Description
Digital Pressure Gauge, Accuracy +/-0.25 Percent, Nominal Dial Size 3 in, Lens Material Polyester, Gauge Case Material Stainless Steel, Process Temperature Range -14 Degrees to 275 Degrees F, Compatible Process Media Dairy, Food, Pharmaceutical, Hazardous Location Rating Not Rated, IP/NEMA Rating IP65, Socket Material Stainless Steel, Sensor Material 316L Stainless Steel, Process Connection Location Bottom, Process Connection Size 2 in, Process Connection Type Tri-Clamp