  • Mfr # 302089SD02L1000#
  • Zoro # G7644856
Accuracy
+/-0.05%
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
302089SD02L1000#
Dial Size (In.)
3 in
Connection Size
Case Depth
1.7 in
Case Diameter
3.25 in
Digit Height
0.66 in
Nominal Dial Size
3 in
Accuracy
+/-0.05%
Gauge Case Material
304 Stainless Steel
Series
2089
Primary Pressure Range
0 to 1000
Includes
Stainless Steel Cover; Padded Carry Pouch
Agency Compliance
CE, FM
Display Units
bar, cm wc, ft Sea Water, in Hg, in wc, kg/sq cm, KPa, mBar, mm Hg, mm wc, Mpa, psi
Powered By
(2) AA Batteries
Case Color
Gray
Display
Backlit LCD
Calibration Certificate
NIST
Resolution
Dependent on Display Units Selected
Digital Pressure and Vacuum Gauge Type
Digital Pressure Gauge
MNPT
Wetted Materials
Stainless Steel
Includes Calibration Certificate
10 NIST Traceable Chart
Burst Pressure
5,000 psi
Display Range
0 to 1,000 psi
Primary Display Range
0 to 1,000
Pressure Measurement - Maximum
1,000 psi
Pressure Measuring Units
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Description
Digital Test Pressure Gauge, Accuracy +/-0.05 Percent, Gauge Case Material 304 Stainless Steel, Nominal Dial Size 3 in, Lens Material Polyester, IP/NEMA Rating IP65, Hazardous Location Rating Not Rated, Sensor Material 316 Stainless Steel, Socket Material 316 Stainless Steel, Sensor Type Silicone MEMS, Process Connection Type NPT, Display Units bar, cm wc, ft Sea Water, in Hg, in wc, kg/sq cm, KPa, mBar, mm Hg, mm wc, Mpa, psi, Process Connection Gender Male, Battery Type (3) AAA Batteries