  • Mfr # 302086SD02LXCYLM30#
  • Zoro # G7645640
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.10%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
302086SD02LXCYLM30#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
3 in
Connection Size
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Digit Height
0.66 in
Case Depth
1.7 in
Nominal Dial Size
3 in
Case Diameter
3.25 in
Battery Size
AAA
Details
Item
Digital Test Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.10%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Laboratory, Test and Measurement
Gauge Case Material
300 Stainless Steel
Series
2086
Lens Material
Polyester
Primary Pressure Range
0 to 30
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP65
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
No
Calibration Certificate
Memory Storage
min/max
Peak Hold
Yes
Number of Display Digits
5
Display Units
bar, cm Hg, ft wc, in Hg, kg/sq cm, kPa, mm Hg, Mpa, psi
Case Color
Silver
Display
LCD
Case Material
Stainless Steel
Features
Bar Graph Battery Display
Powered By
(3) AAA Batteries
Agency Compliance
CRN, CSA, FM
Includes
Padded Carry Pouch, Stainless Steel Cover
Resolution
Dependent on Range
Socket Material
316 Stainless Steel
Connection Type
MNPT
Standards
ASME, CSA, FM Approved
Non-Sparking
Battery Run Time
1,000 hr
Pressure Gauge Type
Test Pressure Gauge
Primary Display Units
psi
Includes Calibration Certificate
Process Temperature Range
0 Degrees to 150 Degrees F
Low Battery Indicator
Yes
Languages
Dutch, English, French, German, Italian, Portuguese, Spanish
Memory Features
Min/Max
Primary Display Range
0 to 30
Display Range
0 to 30 psi
Includes Mounting Hardware
Backlit Screen
Display Screen Type
LCD
Bar Graph
10 Segments
Sensor Material
316 Stainless Steel
Burst Pressure
90 psi
Power Source
Battery
Sensor Type
Silicone MEMS
Includes Rubber Boot
Includes Batteries
Batteries Included
Auto-Shutoff
Process Connection Gender
Male
Case Shape
Round
Weatherproof
Pressure Range Type
Pressure
Data Update Frequency
100 msec, 200 msec, 500 msec, 1 sec
Case Finish
Tumble Polished
Adjustable Set Points
Number of Digits
5
Automatic Shut-Off Time
2 min, 5 min, 15 min, 30 min
Battery Life
1,000 hr
Display Type
Operating Temperature Range
0 Degrees to 150 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Dust Resistant, Water Resistant, Wind Resistant
Accuracy Grade
NIST OR equiv. NMI
Number of Batteries Required
3
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
IP Rating
IP65
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Process Media Temperature - Maximum
150 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Pressure Measuring Units
Includes Low Battery Indicator
Low Battery Indicator
Process Media Temperature - Minimum
0 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Description
Digital Test Pressure Gauge, Accuracy +/-0.10 Percent, Gauge Case Material 300 Stainless Steel, Nominal Dial Size 3 in, Lens Material Polyester, IP/NEMA Rating IP65, Hazardous Location Rating Not Rated, Sensor Material 316 Stainless Steel, Socket Material 316 Stainless Steel, Sensor Type Silicone MEMS, Process Connection Type NPT, Display Units bar, cm Hg, ft wc, in Hg, kg/sq cm, kPa, mm Hg, Mpa, psi, Process Connection Gender Male, Battery Type (3) AAA Batteries