  • Mfr # 302074SD02L600BL
  • Zoro # G0167912
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
302074SD02L600BL
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
3 in
Connection Size
Case Depth
1.7 in
Digit Height
0.6 in
Case Diameter
3.34 in
Nominal Dial Size
3 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Battery Size
AA
Details
Item
Digital Test Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Type
NPT
Series
2074
Primary Pressure Range
0 to 600
Not Rated
Panel-Mountable
Display Units
bar, ft wc, in Hg, kg/sq cm, kPa, mBar, Mpa, psi
Socket Material
316 Stainless Steel
Resolution
Dependent on Display Units Selected
Includes
Battery and Instructions
Number of Display Digits
5
Digital Pressure and Vacuum Gauge Type
Digital Pressure Gauge
Agency Compliance
CE, CSA, FM
Case Color
Gray
Yes
Wetted Materials
Connection Type
MNPT
Standards
CSA, FM
5
Data Update Frequency
100 msec, 200 msec, 500 msec, 1 sec
Diaphragm
Languages
English
Includes Mounting Hardware
Power Source
Battery
Case Construction
Corrosion Resistant
Adjustable Set Points
Pressure Gauge Type
Test Pressure Gauge
Burst Pressure
4,800 psi
Primary Display Range
0 to 600
Battery Run Time
400 hr
Weatherproof
Process Connection Gender
Male
Pressure Range Type
Pressure
Display Range
0 to 10,000 mbr, 0 to 25 bar, 0 to 25 Mpa, 0 to 2,500 kpa, 0 to 600 in Hg, 0 to 600 psi
Includes Calibration Certificate
Case Shape
Round
Temperature Error
0.04% Degrees F
Bar Graph
10 Segments
Includes Rubber Boot
Battery Life
400 hr
Automatic Shut-Off Time
2 min, 5 min, 15 min, 30 min
Pressure Measuring Units
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
14 Degrees F
Accuracy Grade
NIST OR equiv. NMI
IP Rating
IP65
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Dust Resistant, Water Resistant, Wind Resistant
Pressure Measurement - Maximum
600 psi
Process Media Temperature - Maximum
140 Degrees F
Number of Batteries Required
2
Description
Digital Test Pressure Gauge, Accuracy +/-0.25 Percent, Gauge Case Material Stainless Steel, Nominal Dial Size 3 in, Lens Material Polyester, IP/NEMA Rating IP65, Hazardous Location Rating Not Rated, Sensor Material Stainless Steel, Socket Material 316 Stainless Steel, Sensor Type Diaphragm, Process Connection Type NPT, Display Units bar, ft wc, in Hg, kg/sq cm, kPa, mBar, Mpa, psi, Process Connection Gender Male, Battery Type (2) AA Batteries, Process Connection Location Bottom