  • Mfr # 20W2200HF260SR150
  • Zoro # G601796903
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Process Connection
2 in Flange - Raised Face 150# Rating
Insertion Length
22 in
Material
316 Stainless Steel
Neck Extension
2 1/4 in
For Thermometer Thread Connection
1/2 in NPSM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
20W2200HF260SR150
Country of Origin
Canada
Dimensions
Insertion Length
22 in
For Stem Diameter
1/4 in
For Thermometer Thread Size
1/2 in
For Stem Length
24 in
Flange Diameter
2 in
Details
Item
Flanged Thermowell
Process Connection
Material
316 Stainless Steel
Neck Extension
2 1/4 in
1/2 in NPSM
Includes Lagging
No
Shank Type
Tapered
Application
Includes Cap and Chain
No
Thermowell Type
Flanged
For Thermometer Thread Type
NPSM
NSF Rated
Maximum Operating Pressure
275 psi at Less Than100 Degrees F
Food Safe
Maximum Operating Temperature
1,000 Degrees F at 20 psi
Includes Lap Joint Cover Flange
Flange Seal Type
Raised Face
Flange Type
Flanged
Flange Class
150
Description
Flanged Thermowell, Flange Type Flanged, Shank Type Tapered, 2 in Flange - Raised Face 150# Rating, 316 Stainless Steel, Insertion Length 22 in, Thermowell Type Flanged, Maximum Operating Temperature 1,000 Degrees F at 20 psi