  • Mfr # 45ALD1S1SS04H100#
  • Zoro # G615822490
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-1.00%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/2 in
Process Connection Type
NPT
Series
ALD
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
45ALD1S1SS04H100#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/2 in
Case Diameter
5.81 in
Nominal Dial Diameter
4 1/2 in
Details
Item
Gauge/seal assembly
Accuracy
+/-1.00%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Series
ALD
Lens Material
Safety Glass
Primary Scale Units
psi
Liquid-Filled Case
Yes
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
Yes
Standards
NACE
Process Connection Gender
Male
Pressure Range Type
Pressure
Sensor Material
316L Stainless Steel
Socket Material
316 SS
Pressure Gauge Type
Process Pressure Gauge with Diaphragm Seal
Seal Diaphragm Material
316L Stainless Steel
Case Liquid
Halocarbon
Seal Lower Housing Material
316 Stainless Steel
Seal Working Pressure - Maximum
1,500 psi
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
100 psi
Pointer Material
Aluminum
Freeze Resistant Movement
No
Bezel Material
Polycarbonate
Case Finish
Phenolic
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi