  • Zoro # G6206882
Key Features
Accuracy
+/-1.0%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
4 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1009S
Zoro #
G6206882
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
4 1/2 in
Nominal Dial Size
Case Diameter
5.09 in
Case Depth
2.06 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Nominal Dial Diameter
Details
Item
Industrial Pressure Gauge
Accuracy
+/-1.0%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Water Pressure Testing, Hydraulics, Pneumatics, Refrigeration, OEM Applications
Gauge Case Material
Stainless Steel
Series
1009
Lens Material
Glass
Primary Pressure Range
0 to 300
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
Not Rated
Liquid-Filled Case
No
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
Calibration Certificate Included
Case Color
Metallic
For Use With
Gas or Liquid That Do Not Crystalize and Corrode 316 Stainless Steel Alloy
Gauge Application
Graduations
50 psi
Gauge Special Options
Micrometer Pointer
Gauge Primary Range Smallest Graduation
2
Smallest Graduation
2 psi
Case Material
304 Stainless Steel
Socket Material
316L Stainless Steel
Standards
ASME, CE, CRN, RoHS, UKCA
Connection Type
MNPT
Wetted Materials
Stainless Steel
Includes Mounting Hardware
Removable Bezel
Yes
Sensor Type
Bourdon Tube
Primary Scale Minor Graduations
2
Pressure Range Type
Pressure
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F (-40 Degrees to 93 Degrees C)
Includes Calibration Certificate
Movement Material
400 Stainless Steel
Vibration Resistance
Dry Case Vibration-Dampened
Sensor Material
316L Stainless Steel
Process Temperature Range
-40 Degrees to 250 Degrees F
Dry Dampening Feature
PLUS! Performance
Compatible Process Media
Deionized Water
Dial Face Material
Aluminum
Bezel Mounting Type
Bayonet
Bezel Material
304 Stainless Steel
Includes Vent Plug
Yes
Accuracy Scale
Full Scale
Burst Pressure
1,600 psi
Process Connection Gender
Male
Cleaned for Oxygen Service
Gauge Case Liquid
None
Case Construction
Open Front
Field Fillable
Pointer Characteristics
Micrometer Adjustable
Accuracy Grade
ASME B40.100 Grade 1A
Dial Color
White
Non-Sparking
Primary Pressure Scale Color
Black
Freeze Resistant Movement
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge
Scale Type
Single
Pointer Color
Black
Maximum Pressure
300
Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
Compatible with Brand
Universal
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
300 psi