  • Mfr # A4SBF0242D05000#
  • Zoro # G0119987
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
A4
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% of Full Scale
Electrical Connections
DIN 43650 Form A Connector
Features
Board Microprocessor, Explosion-Proof and Flame-Proof Approvals
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A4SBF0242D05000#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size - Transmitter
1/4 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Overall Height
4.45 in
Overall Width
1.06 in
Process Connection Size
1/4 in
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
A4
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% of Full Scale
Electrical Connections
DIN 43650 Form A Connector
Features
Housing
304 Stainless Steel
Power Required
12 to 30V DC
Safety Rating
Class I, II and III Div. 1 and 2 Groups A, B, C, D, F and G
Transmitter Type
Intrinsically Safe Pressure Transmitter
Output - Transmitter
4 to 20mA DC
NEMA Rating
NEMA 4X
Compatible With
Any Process Compatible with 316 Stainless Steel
Process Connection Type - Transmitter
FNPT
Max. Pressure (PSI)
7,500 psi
Range Values - Transmitter
0 to 5000
Loop Resistance
Dependent on Loop Supply Voltage
Includes
Instructions
Safety Rating - Transmitter
Class I, II and III, Div. 1 and 2, Groups A, B, C, D, F, G
Wetted Materials
316L Stainless Steel
Operating Temp. - Transmitter
-40 Degrees to 257 Degrees F
Range
0 to 5000 psi
Thermal Error
+/-2%
Accuracy - Transmitter
+/-0.25%
Power Required - Transmitters
12 to 30V DC
Range Units - Transmitter
psi
Wiring Entry - Transmitter
1/2 in FNPT
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin Hirschmann Style A DIN 43650-A Connector
Operating Temp.
-40 to 257 F
Wetted Materials - Transmitters
316L Stainless Steel
Process Connection Gender
Female
Explosion/Fire Proof
No
Storage Temperature Range
-40 Degrees F to 257 Degrees F (-40 Degrees C to 125 Degrees C)
Number of Wires
2
IP Rating
IP65
Response Time
2 msec
Wiring Entry
With Mating Connection
Intrinsically Safe
Yes
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
Standards
CE, CSA, FM, RoHS
Process Connection Type
NPT
Burst Pressure
1.5x Range
Housing Material
Stainless Steel
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Pressure
5,000 psi
Pressure Units
psi
Minimum Pressure
0 psi
Electrical Connection
Hirschmann(R) Form A DIN 43650-A
Fitting Material
Stainless Steel
Type of Pressure
Positive
Hazardous Location Specification
Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2
Input Voltage
12 to 30V DC
Intrinsic Safety
Intrinsically Safe
Overpressure
1.2x Range
Output Power
4 to 20mA DC
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
5,000 psi
Pressure Type Measured
Gauge
NEMA Enclosure Rating
4X
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 5,000 psi, Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-0.50 Percent of Full Scale, Number of Wires 2, Process Connection Gender Female, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Type NPT, Power Required 12 to 30V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP65, Series A4, Wiring Entry With Mating Connection, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F