  • Mfr # KS7S1515F2300#
  • Zoro # G0132562
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
KS
Output
1 to 5VDC
Accuracy
+/-1% of Full Scale
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
Features
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KS7S1515F2300#
Country of Origin
United States
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Process Connection Size - Transmitter
1 1/2 in
Lead Length (In.)
36
Overall Length
2 in
Housing Height
7/8 in
Overall Width
2 in
Overall Height
4.7 in
Process Connection Size
1 1/2 in
Housing Length
2 in
Cable Length
3 ft
Details
Item
Sanitary Pressure Transmitter
Series
KS
Output
1 to 5VDC
Accuracy
+/-1% of Full Scale
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
Features
Housing
Stainless Steel
Power Required
10 to 36V DC
Wiring Entry - Transmitter
1/2 in FNPT
Max. Pressure (PSI)
600 psi
Wetted Materials
316L Stainless Steel
Compatible With
Any Process Compatible with 316 Stainless Steel
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Includes
Instructions
Process Connection Type - Transmitter
Triclamp
NEMA Rating
NEMA 4X
Accuracy - Transmitter
+/-1.00%
Wetted Materials - Transmitters
316 Stainless Steel
Transmitter Type
Pressure Transmitter
Thermal Error
+/-0.04%
Range Units - Transmitter
psi
Power Required - Transmitters
10 to 36V DC
Electrical Connections - Transmitter
3 ft Cable
Range Values - Transmitter
0 to 300
Operating Temp.
-20 To 180 F
Operating Temp. - Transmitter
-20 Degrees to 180 Degrees F
Range
0 to 300 psi
Maximum Pressure
300 psi
Number of Wires
3
Burst Pressure
8x Range
Pressure Units
psi
Storage Temperature Range
-65 Degrees F to 250 Degrees F (-54 Degrees C to 121 Degrees C)
Housing Material
Stainless Steel
Cable Material
PVC
Minimum Pressure
0 psi
Minimum Operating Temperature
-20 Degrees F
Weight
13.5 oz
Standards
3A, NEMA 4X
Process Connection Type
Triclamp
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
Overpressure
2,000 psi
Fitting Material
Response Time
5 msec
Cable Coating
PVC
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
NEMA Enclosure Rating
4X
Electrical Connection
Output Power
1 to 5V DC
Pressure Measurement - Maximum
300 psi
Input Voltage
10 to 36V DC
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Description
Sanitary Pressure Transmitter, Output 1 to 5VDC, Maximum Pressure 300 psi, Minimum Pressure 0 psi, Accuracy +/-1 Percent of Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Size 1 1/2 in, Process Connection Type Triclamp, Power Required 10 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, Series KS, Electrical Connections Cable & Wire Leads, Housing Material Stainless Steel, Fitting Material Stainless Steel, Safety Rating -, Burst Pressure 8x Range, Cable Coating PVC, Cable Length 3 ft, Cable Material PVC