  • Mfr # 451134EDRQMXCYLM0.6IWD
  • Zoro # G3063191
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-3.00%
Process Connection Type
NPT
Process Connection Size
1/8 in
Series
1134
Process Connection Gender
Female
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
451134EDRQMXCYLM0.6IWD
Country of Origin
India
Dimensions
Process Connection Size
1/8 in
Nominal Dial Size
4 1/2 in
Differential Gauge Connection Size
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Gauge Nominal Dial Size
5 in
Case Depth
3.76 in
Case Diameter
4 11/16 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Details
Item
Differential Pressure Gauge
Accuracy
+/-3.00%
Process Connection Type
NPT
Series
1134
Process Connection Gender
Female
Application
Process Connection Location
Dual In-Line or Back
Housing Material
Glass Filled Nylon
Pressure Range
0 to 0.6 in wc
Sensor Type
Diaphragm
Rated Total Pressure
35 psi
Differential Pressure Range Value
0 to 0.60
Gauge Connection Location
Back and Side
Seal Material
Buna-N
Differential Pressure Gauge Type
Differential Pressure Gauge
Gauge Accuracy
+/-3%
Piston Material
PTFE
Body Material
Glass Filled Nylon
Differential Gauge Connection Type
FNPT
Includes
Instructions
Gauge Primary Range Smallest Graduation
0.02
Differential Pressure Range
0 to 0.60 in wc
Diaphragm Material
Buna-N
Differential Pressure Range Units
in wc
Scale Type
Pressure
Dial Material
Stainless Steel
Gauge Operating Temp. Range
0 Degrees to 140 Degrees F
Basic Gauge Case Material
Plastic
Basic Gauge Wetted Parts
PTFE / Buna-N
Case Material
Stainless Steel
Socket Material
Buna-N/Glass Filled Nylon
Panel-Mountable
Yes
Movement Type
Rotary
IP/NEMA Rating
IP65
Gauge Case Material
Panel Mount Characteristics
Flush Mounting Clamp
Compatible Process Media
Cleanroom, Gases in Glovebox, Isolation Room
Includes Vent Plug
No
Removable Bezel
No
Process Temperature Range
32 Degrees to 175 Degrees F
Lens Material
Glass
Adjustable Set Points
Yes
Pressure Gauge Type
Includes Mounting Hardware
Blowout Safety Back
Sensor Material
Ambient Operating Temperature Range
0 Degrees to 140 Degrees F
Hazardous Location Rating
Not Rated
Mounting Hardware Included
Flush-Mount, Mounting Bracket, Surface Plate
Primary Scale Minor Graduations
0.02
Includes Calibration Certificate
Case Shape
Round
Dial Color
White
Non-Sparking
Maximum Working Static Pressure
35 psi
O-Ring Material
Process Media Temperature - Minimum
32 Degrees F
Process Media Temperature - Maximum
175 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
0.6 in wc
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 in wc
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Number of Switches
IP Rating
IP65
Pressure Scale Minor Graduations
Working Static Pressure - Maximum
35 psi
Product Type
Description
Differential Pressure Gauge, Pressure Range 0 To 0.6 In WC, Accuracy +/-2%, Pressure Range Minor Div 0.01 In WC, Rated Total Pressure 35 PSI, Gage Connection 1/8 In NPT, Dial Size 4.5 In, Compatible With Air And Non-Combustible Gas, Ambient Operating Range 0 to 170 Deg F, Includes Instructions