  • Mfr # 451134EDRQMXCYLM10IWD
  • Zoro # G3487321
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-3.00%
Process Connection Type
NPT
Process Connection Size
1/8 in
Series
1134
Process Connection Gender
Female
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
451134EDRQMXCYLM10IWD
Country of Origin
India
Dimensions
Process Connection Size
1/8 in
Nominal Dial Size
4 1/2 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Gauge Nominal Dial Size
5 in
Differential Gauge Connection Size
Case Depth
3.76 in
Case Diameter
4 11/16 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Details
Item
Differential Pressure Gauge
Accuracy
+/-3.00%
Process Connection Type
NPT
Series
1134
Process Connection Gender
Female
Application
Process Connection Location
Dual In-Line or Back
Housing Material
Glass Filled Nylon
Pressure Range
0 to 10 in wc
Sensor Type
Diaphragm
Gauge Accuracy
+/-3%
Gauge Operating Temp. Range
0 Degrees to 140 Degrees F
Diaphragm Material
Buna-N
Differential Pressure Range
0 to 10 in wc
Body Material
Glass Filled Nylon
Gauge Primary Range Smallest Graduation
0.25
Differential Pressure Gauge Type
Differential Pressure Gauge
Rated Total Pressure
35 psi
Basic Gauge Wetted Parts
PTFE / Buna-N
Dial Material
Stainless Steel
Differential Pressure Range Value
0 to 10
Seal Material
Buna-N
Differential Gauge Connection Type
FNPT
Gauge Connection Location
Back and Side
Differential Pressure Range Units
in wc
Basic Gauge Case Material
Plastic
Includes
Instructions
Piston Material
PTFE
Scale Type
Pressure
Case Material
Stainless Steel
Socket Material
Buna-N/Glass Filled Nylon
Process Temperature Range
32 Degrees to 175 Degrees F
Sensor Material
Pressure Gauge Type
IP/NEMA Rating
IP65
Blowout Safety Back
No
O-Ring Material
Case Shape
Round
Movement Type
Rotary
Hazardous Location Rating
Not Rated
Includes Calibration Certificate
No
Includes Mounting Hardware
Dial Color
White
Compatible Process Media
Cleanroom, Gases in Glovebox, Isolation Room
Lens Material
Glass
Mounting Hardware Included
Flush-Mount, Mounting Bracket, Surface Plate
Maximum Working Static Pressure
35 psi
Includes Vent Plug
Removable Bezel
Gauge Case Material
Primary Scale Minor Graduations
0.25
Adjustable Set Points
Yes
Ambient Operating Temperature Range
0 Degrees to 140 Degrees F
Panel Mount Characteristics
Flush Mounting Clamp
Panel-Mountable
Yes
Non-Sparking
IP Rating
IP65
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 in wc
Process Media Temperature - Maximum
175 Degrees F
Number of Switches
Process Media Temperature - Minimum
32 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Pressure Scale Minor Graduations
Pressure Measurement - Maximum
10 in wc
Product Type
Working Static Pressure - Maximum
35 psi
Description
Differential Pressure Gauge, Pressure Range 0 To 10 In WC, Accuracy +/-2%, Pressure Range Minor Div 0.25 In WC, Rated Total Pressure 35 PSI, Gage Connection 1/8 In NPT, Dial Size 4.5 In, Compatible With Air And Non-Combustible Gas, Ambient Operating Range 0 to 170 Deg F, Includes Instructions