  • Mfr # 251032SL20L100#
  • Zoro # G803530329
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-2%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
2 in
Process Connection Type
Tri-Clamp
Application
Biotech, Filtration, Food and Dairy, Medical Equipment, Pharmaceutical, Specialized OEM Equipment
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
251032SL20L100#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
2 in
Dial Size (In.)
2 1/2 in
Nominal Dial Size
2 1/2 in
Nominal Dial Diameter
Details
Item
Pressure Gauge
Accuracy
+/-2%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
Tri-Clamp
Application
Gauge Case Material
300 Stainless Steel
Series
1032S
Lens Material
Polycarbonate
Primary Pressure Range
0 to 100
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP65
Liquid-Filled Case
Yes
Hazardous Location Rating
Not Rated
Case Color
Stainless Steel
Case Material
300 Stainless Steel
Socket Material
316L Stainless Steel
Standards
3A to Sanitary Standard 74
Sensor Material
316 Stainless Steel
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 150 Degrees F
Pressure Range Type
Pressure
Gauge Case Liquid
Glycerin
Pressure Gauge Type
Sanitary Pressure Gauge
IP Rating
IP65
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
100 psi
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi