  • Mfr # 120-AA-00-OO-75P
  • Zoro # G0017902
Key Features
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Process Connection Size
1/4 in
Series
120
Process Connection Gender
Female
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
120-AA-00-OO-75P
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Nominal Dial Size
2 1/2 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Gauge Nominal Dial Size
2 1/2 in
Differential Gauge Connection Size
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Case Depth
0.75 in
Bolt Circle Diameter
3.5 in
Case Diameter
3 in
Details
Item
Differential Pressure Gauge
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Series
120
Process Connection Gender
Female
Application
Hydraulics, Filtration Monitoring, Pressure Detection, Pumps, Refrigeration, Valves
Process Connection Location
Back
Housing Material
Aluminum
Pressure Range
0 to 75 psid
Sensor Type
Piston
Basic Gauge Case Material
Metal
Gauge Accuracy
+/-3-2-3%
Differential Pressure Gauge Type
Differential Pressure Gauge
Seal Material
Buna-N
Gauge Operating Temp. Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Gauge Primary Range Smallest Graduation
5
Rated Total Pressure
3,000 psi
Includes
Instructions
Dial Material
Engineered Plastic
Piston Material
Stainless Steel
Standards
CSA, UL
Gauge Connection Location
Back
Scale Type
Pressure
Differential Pressure Range
0 to 75 psi
Body Material
Aluminum
Differential Pressure Range Units
psi
Differential Pressure Range Value
0 to 75
Differential Gauge Connection Type
FNPT
Basic Gauge Wetted Parts
Stainless Steel / Buna-N
Socket Material
Ceramic/Stainless Steel
Case Material
Plastic
Dial Color
White
Lens Material
Acrylic
Non-Sparking
No
Primary Scale Minor Graduations
5
Repeatability
1%
Maximum Working Static Pressure
3,000 psig
Blowout Safety Back
No
Hazardous Location Rating
Not Rated
Pressure Gauge Type
Panel-Mountable
Yes
Case Shape
Round
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Panel Mount Characteristics
3 L Dia Holes on E Dia Bolt Circle
Gauge Case Material
Plastic
Includes Mounting Hardware
Bezel Gasket Material
Buna-N
Includes Calibration Certificate
Adjustable Set Points
Yes
Sensor Material
IP/NEMA Rating
IP65, NEMA 4X
Case Construction
Glass Reinforced
Includes Vent Plug
Accuracy Grade
ASME B40.1 Grade B
Movement Material
Stainless Steel
Removable Bezel
Process Temperature Range
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Pressure Scale Minor Graduations
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psid
NEMA Enclosure Rating
4X
Number of Switches
0
IP Rating
IP65
Pressure Measurement - Maximum
75 psid
Working Static Pressure - Maximum
3,000 psig
Product Type
Description
Differential Pressure Gauge, Pressure Scale Type, Pressure Range 0 to 75 PSID, Pressure Range Minor Div 5.0 PSID, Rated Total Pressure 6000 PSIG, Full Scale Accuracy +/-3-2-3 %, Connection Size NPT 1/4 In FNPT In, Dial Size 2-1/2 In In, Aluminum Body Material, Plastic Dial Material, Stainless Steel Piston Material, Includes Instructions, Warranty Length 5 Year, Ambient Operating Range -40 to 200 F