  • Mfr # 501008SL02B100#
  • Zoro # G903530205
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Location
Center Back
Dial Size (In.)
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
501008SL02B100#
Dial Size (In.)
2 in
Nominal Dial Size
2 in
Nominal Dial Diameter
2 in
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Location
Center Back
Primary Pressure Range
0 to 100
Liquid-Filled Case
Yes
Process Temperature Range
20 Degrees to 150 Degrees F
Socket Material
316L Stainless Steel
Gauge Case Liquid
Glycerin
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
100 psi
0 psi
NEMA Enclosure Rating
4X
Case Liquid
Glycerin
Process Media Temperature - Maximum
150 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
20 Degrees F
Description
Pressure Gauge, Nominal Dial Size 2 in, Accuracy +/-3-2-3 Percent, Gauge Case Material 304 Stainless Steel, Process Connection Type NPT, Process Connection Gender Male, Lens Material Polycarbonate, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Location Center Back, Case Color Stainless Steel, IP/NEMA Rating IP66, NEMA4X, Primary Pressure Range 0 to 100, Liquid-Filled Case Yes, Gauge Case Liquid Glycerin, Socket Material 316L Stainless Steel, Sensor Material 316L Stainless Steel