  • Mfr # 501008S01B160#
  • Zoro # G203530295
/ea
Key Features
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Location
Center Back
Process Connection Size
1/8 in
Process Connection Type
NPT
Application
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
501008S01B160#
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Process Connection Size
1/8 in
Dial Size (In.)
2 in
Nominal Dial Size
2 in
Nominal Dial Diameter
2 in
Details
Item
Pressure Gauge
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Location
Center Back
Process Connection Type
NPT
Application
Gauge Case Material
304 Stainless Steel
Lens Material
Polycarbonate
Primary Pressure Range
0 to 160
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP66, NEMA4X
Liquid-Filled Case
No
Socket Material
316L Stainless Steel
Sensor Material
316L Stainless Steel
Case Material
304 Stainless Steel
Process Connection Gender
Male
Case Color
Stainless Steel
Process Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Gauge Application
Corrosion-Resistant Case
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
160 psi
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
IP Rating
IP66
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4X
Description
Pressure Gauge, Nominal Dial Size 2 in, Accuracy +/-3-2-3 Percent, Gauge Case Material 304 Stainless Steel, Process Connection Type NPT, Process Connection Gender Male, Lens Material Polycarbonate, Process Connection Size 1/8 in, Process Connection Location Center Back, Case Color Stainless Steel, IP/NEMA Rating IP66, NEMA4X, Primary Pressure Range 0 to 160, Liquid-Filled Case No, Socket Material 316L Stainless Steel, Sensor Material 316L Stainless Steel