  • Mfr # 35W1005PH02LXULZG300#-8382
  • Zoro # G0418135
/ea
Key Features
Material
ABS
Gauge Lens Material
Polycarbonate
Gauge Case Color
Black
Liquid Filled
No
Gauge Panel Mountable
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
35W1005PH02LXULZG300#-8382
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Gauge Nominal Dial Size
3 1/2 in
Dial Size (In.)
3-1/2
Connection Size
1/4 in NPT
Diameter
3.70"
Gauge Connection Size
1/4 in
Case Diameter
3.7 in
Process Connection Size
1/4 in
Case Depth
1.14 in
Nominal Dial Size
3 1/2 in
Nominal Dial Diameter
Details
Item
Fire Sprinkler System Pressure Gauge
Material
ABS
Gauge Lens Material
Polycarbonate
Gauge Case Color
Black
Liquid Filled
Gauge Panel Mountable
Color
Gauge Sensor Material
Phosphor Bronze
Calibration Certificate Included
Range
0 to 300 psi
Gauge Primary Range Units
psi
Basic Gauge Case Material
Plastic
Gauge Case Material
ABS Plastic
Gauge Primary Range Smallest Graduation
5
Basic Gauge Wetted Parts
Brass / Bronze
Pressure and Vacuum Gauge Type
Pressure Gauge
Connection Location
Lower
Basic Gauge Socket Material
Brass
Gauge Accuracy
+/-3-2-3%
Gauge Primary Range Values
0 to 300
Gauge Connection Type
MNPT
Smallest Graduation
5 psi
Series
1005P
Case Color
Basic Gauge Lens Material
Plastic
Basic Gauge Sensor Material
Bronze
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 150 Degrees F
Gauge Connection Location
Bottom
Gauge Socket Material
Brass
Graduations
50 psi
Accuracy
+/-3-2-3%