  • Mfr # LPAN4HV25XCYLM100
  • Zoro # G2799072
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Action
Standard
Contact Form
DPST
Number of Pressure Connection Ports
4
Pressure Connection Type
1/2" FNPT, 1/2" MNPT, 1/4" FNPT
Range
10 to 100 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LPAN4HV25XCYLM100
Country of Origin
United States
Dimensions
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Details
Item
Pressure Switch
Action
Standard
Contact Form
DPST
4
Pressure Connection Type
Range
10 to 100 psi
Standards
3A Approved, CE, CRN, CSA, RoHS, UL Listed
Series
LP
DC Contact Rating
0.25A @ 250V, 0.5A @ 125V
AC Contact Rating
10A @ 125/250V
Actuation Type
Diaphragm
Pressure Switch Port Type
(1) Port, 1/4 in FNPT
IP Rating
IP66
Pressure Switch Range
10 to 100 psi
Pressure Switch Electrical Contact Form
Pressure Switch Factory On/Off Setting
90% of Range
Pressure Switch Differential
10 to 90 psi
Pressure - Minimum
10 psi
Deadband Adjustability
Adjustable
Differential Pressure - Minimum
10 psi
Proof Pressure
1,000 psi
Differential Pressure - Maximum
90 psi
Media Temperature - Minimum
50 Degrees F
Pressure - Maximum
100 psi
Hazardous Location Specification
Class I, Div 2, Group A, B, C, D
Media Temperature - Maximum
70 Degrees F
Description
Pressure Switch, Differential 10 to 90 psi, Range 10 to 100 psi, Port Type 1-Port 1/4 in FNPT, Contact Form SPDT, NEMA Rating 4, 4X, Actuation Type Diaphragm, Action Standard, Series LP, Factory On/Off Setting 90 Percent of Range, AC Contact Rating 10 A @ 125/250 V, DC Contact Rating 0.5 A @ 125 V, 0.5 A @ 250 V