  • Mfr # CX8MB242P25IWL
  • Zoro # G1735517
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
CXLdp
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.80% of Full Scale
Electrical Connections
Screw Terminals
Features
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CX8MB242P25IWL
Country of Origin
United States
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Process Connection Size - Transmitter
1/4 in
Overall Height
3.33 in
Overall Width
1.32 in
Overall Length
1.89 in
Process Connection Size
1/4 in
Details
Item
Differential Transmitter
Series
CXLdp
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.80% of Full Scale
Electrical Connections
Screw Terminals
Features
Housing
ABS
Power Required
12 to 36V DC
Safety Rating
UL94-5VA
Compatible With
Clean Dry Non-corrosive Gasses
Pressure Range (In. WC)
-0.25 to 0 to 0.25
Max. Pressure (PSI)
15 psi
Process Connection Type - Transmitter
Hose Barb
Loop Resistance
Dependent on Loop Supply Voltage
Output - Transmitter
4 to 20mA DC
Thermal Error
+/-0.03%
Accuracy - Transmitter
+/-0.80% Full Scale
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Range Values - Transmitter
-0.25 to 0 to 0.25
Electrical Connections - Transmitter
Terminal Board
Wiring Entry - Transmitter
None
Process Connection
1/4 in Male Hose Barb
Wetted Materials - Transmitters
Brass
Wetted Materials
Brass
Includes
Instructions
Power Required - Transmitters
12 to 36V DC
Operating Temp.
0 to 160 F
Operating Temp. - Transmitter
0 Degrees to 160 Degrees F
Transmitter Type
Compound Transmitter
NEMA Rating
NEMA 1
Range Units - Transmitter
in wc/in wc
Response Time
250 msec
Process Connection Gender
Male
Maximum Operating Temperature
160 Degrees F
Maximum Pressure
0.25 in wc
Storage Temperature Range
-40 Degrees F to 180 Degrees F
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Fitting Material
NIST Traceable Certificate
No
Minimum Pressure
-0.25 in wc
Weight
2.5 oz
Overpressure
15 psid
Number of Wires
2
Burst Pressure
25 psid
Standards
CE, RoHS
Process Connection Type
Hose Barb
Housing Material
Plastic
Pressure Units
in wc
Input Voltage
12 to 36V DC
NEMA Enclosure Rating
1
Electrical Connection
Terminal Block
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Process Media Temperature - Minimum
0 Degrees F
Output Power
4 to 20mA DC
Process Media Temperature - Maximum
160 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
0.3 in wc
Pressure Measurement - Minimum
-0.2 in wc
Description
Differential Transmitter, Output 4 to 20mA DC, Minimum Pressure -0.25 in wc, Maximum Pressure 0.25 in wc, Overpressure 15 psid, Accuracy +/-0.80 Percent of Full Scale, Number of Wires 2, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Type Hose Barb, Power Required 12 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 1, Safety Rating UL94-5VA, Series CXLdp, Housing Material Plastic, Electrical Connections Screw Terminals, Fitting Material Brass, Burst Pressure 25 psid