  • Mfr # G17M0142F2VAC/30#
  • Zoro # G0122035
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
G2
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
Housing
304 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G17M0142F2VAC/30#
Country of Origin
United States
Dimensions
Lead Length (In.)
39
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Process Connection Size - Transmitter
1/8 in
Cable Length
3 ft
Process Connection Size
1/8 in
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
G2
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
Housing
304 Stainless Steel
Power Required
9 to 36V DC
Transmitter Type
Compound Transmitter
Wetted Materials
Stainless Steel
Process Connection Type - Transmitter
MNPT
NEMA Rating
NEMA 4X
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections - Transmitter
3 ft Cable
Operating Temp. - Transmitter
-40 Degrees to 257 Degrees F
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Wetted Materials - Transmitters
Stainless Steel
Max. Pressure (PSI)
60 psi
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Output - Transmitter
4 to 20mA DC
Range Values - Transmitter
30 to 0 to 30
Range
30 in Hg Vac to 30 psi
Wiring Entry - Transmitter
1/2 in FNPT
Compatible With
Any Process Compatible with 316 Stainless Steel
Includes
Instructions
Range Units - Transmitter
in Hg/psi
Operating Temp.
-40 to 257 F
Loop Resistance
Dependent on Loop Supply Voltage
Number of Wires
2
Type of Pressure
Compound
Burst Pressure
10x Range
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
Maximum Pressure
30 psi
Process Connection Gender
Male
Intrinsically Safe
No
Pressure Units
psi
Process Connection Type
NPT
Response Time
1 msec
Housing Material
Nylon
Cable Coating
PVC
Storage Temperature Range
-40 Degrees F to 257 Degrees F
Overpressure
2x Range
IP Rating
IP67
Fitting Material
Explosion/Fire Proof
No
Minimum Pressure
-15 psi
Maximum Loop Resistance
1,227 Ohm Max
Standards
CE, CSA 222 6101-1, UL 61010-1
Electrical Connection
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
-15 psi
Output Power
4 to 20mA DC
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Input Voltage
9 to 36V DC
NEMA Enclosure Rating
4X
Loop Resistance - Maximum
1,227 Ohm Max
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Pressure Type Measured
Compound
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure -15 psi, Maximum Pressure 30 psi, Electrical Connections Cable & Wire Leads, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 2, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/8 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Housing Material Nylon