  • Mfr # E2GA7NS2042CCX03F300#
  • Zoro # G015246841
Accuracy
+/-1% of Full Scale
Thermal Error
+/-0.009%
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E2GA7NS2042CCX03F300#
Overall Height
5.63 in
Overall Width
2.49 in
Cable Length
3 ft
Process Connection Size
2 in
Accuracy
+/-1% of Full Scale
Thermal Error
+/-0.009%
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Overpressure
500 psi
Pressure Measurement - Maximum
300 psi
Number of Wires
2
Triclamp
Electrical Connection
Cable & Wire Leads
Burst Pressure
1,000 psi
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Output Power
4 to 20mA
Input Voltage
9 to 30V DC
Description
Sanitary Pressure Transmitter, Accuracy +/-1 Percent of Full Scale, Number of Wires 2, Process Connection Size 2 in, Process Connection Type Triclamp, Series E2, Housing Material Stainless Steel, Fitting Material Stainless Steel, Burst Pressure 1,000 psi, Cable Length 3 ft, Features External Magnetic Offset and Span Adjustment, Wide Selection of Electrical Terminations