  • Mfr # G17MEK42F2VAC/30#
  • Zoro # G0122141
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G17MEK42F2VAC/30#
7/16"-20
Lead Length (In.)
39
Process Connection Size
7/16 in
Cable Length
3 ft
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
Power Required
9 to 36V DC
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Loop Resistance
Dependent on Loop Supply Voltage
Range Units - Transmitter
in Hg/psi
Output - Transmitter
4 to 20mA DC
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Range Values - Transmitter
30 to 0 to 30
Transmitter Type
Compound Transmitter
Operating Temp.
-40 to 257 F
Range
30 in Hg Vac to 30 psi
Electrical Connections - Transmitter
3 ft Cable
Max. Pressure (PSI)
60 psi
SAE
Type of Pressure
Compound
Minimum Pressure
-15 psi
Number of Wires
2
Maximum Loop Resistance
1,227 Ohm Max
Maximum Pressure
30 psi
10x Range
Cable Coating
PVC
Output Power
4 to 20mA DC
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Loop Resistance - Maximum
1,227 Ohm Max
Pressure Type Measured
Compound
Pressure Measurement - Minimum
-15 psi
Input Voltage
9 to 36V DC
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure -15 psi, Maximum Pressure 30 psi, Electrical Connections Cable & Wire Leads, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 2, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 7/16 in, Process Connection Type SAE, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Housing Material Nylon