  • Mfr # E2GA7NS1515HMM000100#
  • Zoro # G415246779
Accuracy
+/-1% of Full Scale
Thermal Error
+/-0.009%
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E2GA7NS1515HMM000100#
Process Connection Size
1 1/2 in
Overall Width
1.98 in
Overall Height
5.82 in
Accuracy
+/-1% of Full Scale
Thermal Error
+/-0.009%
NEMA Enclosure Rating
4X
Burst Pressure
800 psi
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Pressure Measurement - Maximum
100 psi
Number of Wires
3
Input Voltage
9 to 28V DC
Overpressure
500 psi
Process Media Temperature - Maximum
185 Degrees F
Output Power
1 to 5V DC
-40 Degrees F
Description
Sanitary Pressure Transmitter, Accuracy +/-1 Percent of Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Size 1 1/2 in, Process Connection Type Triclamp, Series E2, Housing Material Stainless Steel, Fitting Material Stainless Steel, Burst Pressure 800 psi, Cable Length Not Applicable, Features External Magnetic Offset and Span Adjustment, Wide Selection of Electrical Terminations