  • Mfr # K17MO242C11000#XFM
  • Zoro # G0133086
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
K1
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-1% of Full Scale
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
Features
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K17MO242C11000#XFM
Country of Origin
United States
Dimensions
Lead Length (In.)
36
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Process Connection Size - Transmitter
1/4 in
Cable Length
3 ft
Process Connection Size
1/4 in
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
K1
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-1% of Full Scale
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
Features
Housing
Stainless Steel
Power Required
10 to 36V DC
Safety Rating
Operating Temp.
-20 To 180 F
Loop Resistance
Dependent on Loop Supply Voltage
Range Units - Transmitter
psi
Compatible With
Any Process Compatible with 316 Stainless Steel
NEMA Rating
NEMA 4X
Operating Temp. - Transmitter
-20 Degrees to 180 Degrees F
Includes
Instructions
Max. Pressure (PSI)
2,000 psi
Range Values - Transmitter
0 to 1000
Transmitter Type
Pressure Transmitter
Safety Rating - Transmitter
Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D
Wetted Materials
316 Stainless Steel
Range
0 to 1000 psi
Thermal Error
+/-0.04%
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Wiring Entry - Transmitter
1/2 in FNPT
Electrical Connections - Transmitter
3 ft Cable
Output - Transmitter
4 to 20mA DC
Wetted Materials - Transmitters
316 Stainless Steel
Process Connection Type - Transmitter
MNPT
Overpressure
2x Range
Housing Material
Stainless Steel
Intrinsically Safe
Yes
Explosion/Fire Proof
No
Minimum Pressure
0 psi
Burst Pressure
8x Range
Cable Material
PVC
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-20 Degrees F
Wiring Entry
1/2 in MNPT Conduit Connection
Standards
CRN, FM
Storage Temperature Range
-65 Degrees F to 250 Degrees F (-54 Degrees C to 121 Degrees C)
Type of Pressure
Positive
Response Time
5 msec
Number of Wires
2
Pressure Units
psi
Maximum Pressure
1,000 psi
Fitting Material
Process Connection Gender
Male
Process Connection Type
NPT
Electrical Connection
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Input Voltage
10 to 36V DC
Pressure Measurement - Maximum
1,000 psi
Output Power
4 to 20mA DC
Intrinsic Safety
Intrinsically Safe
IP Rating
IP67
Process Media Temperature - Maximum
180 Degrees F
Pressure Type Measured
Gauge
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
NEMA Enclosure Rating
4X
Process Media Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 1,000 psi, Electrical Connections Cable & Wire Leads, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-1 Percent of Full Scale, Number of Wires 2, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Type NPT, Power Required 10 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series K1, Wiring Entry 1/2 in MNPT Conduit Connection, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Minimum Operating Temperature -20 Degrees F