  • Mfr # G17MEK42M1200#
  • Zoro # G0121852
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
4-Pin Mini-DIN Hirschmann G Series Connector
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G17MEK42M1200#
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
Power Required
9 to 36V DC
Range Values - Transmitter
0 to 200
Process Connection Type - Transmitter
SAE Male
Loop Resistance
Dependent on Loop Supply Voltage
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin Mini-DIN Connector
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Max. Pressure (PSI)
400 psi
Output - Transmitter
4 to 20mA DC
Operating Temp.
-40 to 257 F
Range
0 to 200 psi
No
Wiring Entry
1/2 in FNPT Conduit Connection
Maximum Pressure
200 psi
Minimum Pressure
0 psi
Number of Wires
2
Explosion/Fire Proof
No
Maximum Loop Resistance
1,227 Ohm Max
Pressure Measurement - Maximum
200 psi
Output Power
4 to 20mA DC
Input Voltage
9 to 36V DC
257 Degrees F
Loop Resistance - Maximum
1,227 Ohm Max
Pressure Type Measured
Gauge
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 200 psi, Electrical Connections 4-Pin Mini-DIN Hirschmann G Series Connector, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 2, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 7/16 in, Process Connection Type SAE, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Wiring Entry 1/2 in FNPT Conduit Connection, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F