  • Mfr # E2FA5NF0242CFX03F1000#
  • Zoro # G915246743
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
E2F
Accuracy
+/-0.50%
Features
Thermal Error
+/-0.005% (Offset); +/-0.005% (Span)
IP Rating
IP66
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E2FA5NF0242CFX03F1000#
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
5.08 in
Overall Width
0.87 in
Process Connection Size
1/4 in
Cable Length
3 ft
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
E2F
Accuracy
+/-0.50%
Features
Thermal Error
IP Rating
IP66
Standards
ATEX, CE, CRM, CSA, FM, IECEx, RoHS, SIL 3 Capable, UKCA
Burst Pressure
8x
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Number of Wires
2
Overpressure
2x
Output Power
4 to 20mA
Process Media Temperature - Maximum
176 Degrees F
Electrical Connection
1/2 in NPT Conduit with Cable
Process Connection Gender
Female
Housing Material
Stainless Steel
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
NEMA Enclosure Rating
4X
Pressure Measurement - Maximum
1,000 psi
Input Voltage
9 to 36V DC