  • Mfr # E2FA5NF0415CFX03F100#
  • Zoro # G715246714
Accuracy
+/-0.50%
Features
Thermal Error
+/-0.005% (Offset); +/-0.005% (Span)
Overall Width
0.87 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E2FA5NF0415CFX03F100#
Overall Width
0.87 in
Overall Height
5.08 in
Process Connection Size
1/2 in
Accuracy
+/-0.50%
Features
Thermal Error
Pressure Type Measured
Gauge
Pressure Measurement - Maximum
100 psi
Process Connection Gender
Female
Input Voltage
9 to 36V DC
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
IP66
Process Connection Type
NPT
Number of Wires
3
2x
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1, Group A, B, C, D, Class II, Div 1, Group E, F, G, Class III, Div 1
Response Time
4 msec
Burst Pressure
8x
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Output Power
1 to 5V DC