  • Mfr # E2GB3CM0210FCX09F100#
  • Zoro # G907481633
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
E2G
Output
0 to 10VDC
Accuracy
+/-0.25% of Span
Electrical Connections
Overmold Cable
Features
External Magnetic, Standard Ranges from Vacuum to 20,000 psi, Wide Assortment of Analog Outputs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E2GB3CM0210FCX09F100#
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
4.34 in
Process Connection Size
1/4 in
Cable Length
9 ft
Overall Width
0.87 in
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
E2G
Output
0 to 10VDC
Accuracy
+/-0.25% of Span
Electrical Connections
Overmold Cable
Features
Power Required
9 to 36V DC
Safety Rating
Class A, Group 1
Housing Material
Stainless Steel
Response Time
4 msec
Pressure Units
psi
Number of Wires
3
IP Rating
IP67
Process Connection
1/4 in Male NPT
Maximum Loop Resistance
1,200 Ohm
Standards
CE, CNR, ROHS, UL Listed
NEMA Rating
NEMA 4X
Maximum Pressure
100 psi
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
Storage Temperature Range
-58 Degrees to 257 Degrees F
Calibration Certificate Included
Yes
Process Connection Type
NPT
Overpressure
1.5x Range
Thermal Error
+/-0.005% (Offset/Span)
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Burst Pressure
8x Range
Type of Pressure
Absolute
Process Connection Gender
Male
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Input Voltage
9 to 36V DC
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Electrical Connection
Cable
Output Power
0 to 10VDC
Pressure Type Measured
Gauge
NEMA Enclosure Rating
4X
Pressure Measurement - Maximum
100 psi
Loop Resistance - Maximum
1,200 Ohm
Description
Pressure Transmitter, Maximum Pressure 100 psi, Electrical Connections Overmold Cable, Output 0 to 10VDC, Accuracy +/-0.25 Percent of Span, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series E2G, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Housing Material Stainless Steel, Safety Rating Class A, Group 1