  • Mfr # E2GC3CM0242DAX00015#
  • Zoro # G207481562
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
E2G
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.25% of Span
Electrical Connections
Hirschmann EN 175301-803 Form a Connector
Features
External Magnetic, Standard Ranges from Vacuum to 20,000 psi, Wide Assortment of Analog Outputs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E2GC3CM0242DAX00015#
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
0.87 in
Process Connection Size
1/4 in
Overall Height
4.34 in
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
E2G
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.25% of Span
Electrical Connections
Features
Power Required
9 to 36V DC
Safety Rating
Class A, Group 1
Type of Pressure
Absolute
NEMA Rating
NEMA 4X
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Housing Material
Stainless Steel
Thermal Error
+/-0.005% (Offset/Span)
Overpressure
2x Range
Number of Wires
2
Storage Temperature Range
-58 Degrees to 257 Degrees F
Pressure Units
psi
Process Connection Type
NPT
Response Time
4 msec
Process Connection Gender
Male
IP Rating
IP65
Burst Pressure
5x Range
Maximum Loop Resistance
1,200 Ohm
Calibration Certificate Included
Yes
Maximum Pressure
15 psi
Standards
CE, CNR, ROHS, UL Listed
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4X
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Pressure Type Measured
Gauge
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Electrical Connection
Hirschmann(R) EN175301-803 Form A
Input Voltage
9 to 36V DC
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Pressure Measurement - Maximum
15 psi
Loop Resistance - Maximum
1,200 Ohm
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Output Power
4 to 20mA DC
Description
Pressure Transmitter, Maximum Pressure 15 psi, Electrical Connections Hirschmann EN 175301-803 Form a Connector, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-0.25 Percent of Span, Number of Wires 2, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP65, Series E2G, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Housing Material Stainless Steel