  • Mfr # 451279AS04L1000#
  • Zoro # G2656062
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.5%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/2 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
4 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
451279AS04L1000#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/2 in
Dial Size (In.)
4 1/2 in
Case Depth
3.36 in
Case Diameter
5.81 in
Manufacturer Warranty Length
10 yr
Nominal Dial Size
Bolt Circle Diameter
5.375 in
Nominal Dial Diameter
Details
Item
Process Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.5%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Gauge Case Material
Phenolic
Series
1279
Lens Material
Glass
Primary Pressure Range
0 to 1,000
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
Not Rated
Liquid-Filled Case
No
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
Yes
Gauge Mounting Method
Surface
Graduations
100 psi
For Use With
Media Compatible with Bronze
Gauge Primary Range Smallest Graduation
100
Smallest Graduation
100 psi
Gauge Special Options
PLUS!(TM) Performance
Calibration Certificate Included
Gauge Application
Process
Case Color
Black
Socket Material
Brass
Case Material
Phenolic, Polycarbonate
Wetted Materials
Brass / Bronze
Connection Type
MNPT
Standards
ASME, CE UKCA, CRN
Bezel Material
Polycarbonate
Dry Dampening Feature
None
Field Fillable
Process Temperature Range
-20 Degrees to 250 Degrees F
Includes Calibration Certificate
Sensor Material
Bronze
Primary Pressure Scale Color
Black
Movement Material
400 Stainless Steel
Ambient Operating Temperature Range
-20 Degrees to 200 Degrees F (-29 Degrees to 93 Degrees C)
Pointer Material
Aluminum
Panel Mount Characteristics
3 0.218 Dia Holes on 5 3/8 Dia Bolt Circle
Non-Sparking
Freeze Resistant Movement
Includes Mounting Hardware
Pressure Range Type
Pressure
Sensor Type
Bourdon Tube
Includes Vent Plug
Accuracy Scale
Full Scale
Compatible Process Media
Chemical and Petrochemical, Metals, Natural Gas and LNG, Oil and Gas, Water and Wastewater
Pressure Gauge Type
Process Pressure Gauge
Vibration Resistance
None
Primary Scale Minor Graduations
100
Process Connection Gender
Male
Movement Type
Rotary
Bezel Mounting Type
Threaded
Dial Face Material
Aluminum
Dial Color
White
Gauge Case Liquid
Cleaned for Oxygen Service
Burst Pressure
16,000 psi
Removable Bezel
Yes
Case Construction
Solid Front with Pressure Relief Back
Pointer Characteristics
Micrometer Adjustable
Scale Type
Single
Accuracy Grade
ASME B40.100 Grade 2A
Maximum Pressure
1,000 psi
Pointer Color
Operating Temperature Range
-50 Degrees to 150 Degrees F
Compatible with Brand
Universal
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Primary Scale Color
Process Media Temperature - Maximum
250 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Process Media Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
1,000 psi