  • Mfr # G17MEK15DO100#
  • Zoro # G0123225
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G17MEK15DO100#
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Power Required
9 to 36V DC
Operating Temp.
-40 to 257 F
Range Values - Transmitter
0 to 100
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Max. Pressure (PSI)
200 psi
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin Hirschmann Style A DIN 43650-A Connector
Range
0 to 100 psi
Maximum Pressure
100 psi
Wiring Entry
Cable Gland
Minimum Pressure
0 psi
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Input Voltage
9 to 36V DC
Output Power
1 to 5V DC
Pressure Measurement - Maximum
100 psi
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 100 psi, Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector, Output 1 to 5V DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 7/16 in, Process Connection Type SAE, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Wiring Entry Cable Gland, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F