  • Mfr # 4F10KA03B13
  • Zoro # G9902207
/ea
See details
Key Features
Roller Dia.
1 15/16 in
Roller Gauge
16 ga
Conveyor Roller Material
Aluminum
Duty Rating
Medium-Duty
Bearings
Ball
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
4F10KA03B13
Country of Origin
United States
Dimensions
Roller Dia.
1 15/16 in
Overall Width
Bed Length
10 ft.
Frame Height - Conveyors
3 1/2 in
Between Frame Width
13 in
Overall Length
10 ft
Details
Item
Roller Conveyor
Roller Gauge
16 ga
Conveyor Roller Material
Aluminum
Duty Rating
Medium-Duty
Bearings
Ball
Load Capacity @ 5 ft. Centers
420 lb/ft
Frame Material
Roller Bearing Type
Ball Bearing
Roller Spacing
3 in
Bed Material
Center to Center Roller Spacing
3"
Design
Welded
45 lb.
Rollers for Conveyor Section
40
Frame Shape
Straight
Maximum Load Capacity
420 lb/ft (5 ft Supports)
Roller Set Positioning
Set High
Roller Material
16 ga. Aluminum
Conveyor Connection Type
Weld-On
Conveyor Frame Type
Rigid
420 lb.
Load Capacity @ 10 ft. Centers
45 lb/ft
Roller Position
Set High on 3" Centers
Description
Item Roller Conveyor, Medium-Duty, Rigid, Straight Frame Shape, Roller Dia. 1 15/16 in, Between Frame Width 13 in, Overall Width 15 3/4 in, Overall Length 10 ft, 3 in Roller Spacing, Frame Material Aluminum