  • Mfr # 5F05T06B39
  • Zoro # G2194075
/ea
See details
Key Features
Roller Dia.
2 5/8 in
Roller Gauge
7 ga
Conveyor Roller Material
Steel
Duty Rating
Extra Heavy-Duty
Bearings
Ball
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
5F05T06B39
Country of Origin
United States
Dimensions
Roller Dia.
2 5/8 in
Overall Width
42 3/16 in
Frame Height - Conveyors
4 in
Bed Length
5 ft.
Between Frame Width
39 in
Overall Length
5 ft
Details
Item
Roller Conveyor
Roller Gauge
7 ga
Conveyor Roller Material
Steel
Duty Rating
Extra Heavy-Duty
Bearings
Ball
Design
Welded
Frame Finish/Coating
Powder Coated
Roller Material
7 ga. Steel
Roller Bearing Type
Ball Bearing
Roller Set Positioning
Set High
Finish
Powder Coated
Frame Material
Conveyor Frame Type
Rigid
Rollers for Conveyor Section
10
Frame Finish
Roller Spacing
6 in
Load Capacity @ 10 ft. Centers
300 lb/ft
Center to Center Roller Spacing
6"
Roller Position
Set High on 6" Centers
Maximum Load Capacity
1550 lb/ft (5 ft Supports)
Conveyor Connection Type
Weld-On
Frame Shape
Straight
Load Capacity @ 5 ft. Centers
1550 lb/ft
1550 lb.
Bed Material
Structural Steel
Description
Item Roller Conveyor, Extra Heavy-Duty, Rigid, Straight Frame Shape, Roller Dia. 2 5/8 in, Between Frame Width 39 in, Overall Width 42 3/16 in, Overall Length 5 ft, 6 in Roller Spacing, Frame Material Steel