  • Mfr # 12X10X05GP
  • Zoro # G6835534
/ea
See details
Key Features
Duty Rating
Light-Duty
Frame Material
Galvanized Steel
Conveyor Frame Type
Rigid
Skate Wheel Material
Nylon
Frame Shape
Straight
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
12X10X05GP
Country of Origin
United States
Dimensions
Between Frame Width
10 in
Overall Width
12 in
Overall Length
5 ft
Max. Length
5 ft.
Bed Length
Wheel Diameter
1/4 in
Wheel Dia.
1-15/16"
Details
Item
Skate Wheel Conveyor
Duty Rating
Light-Duty
Frame Material
Galvanized Steel
Conveyor Frame Type
Rigid
Skate Wheel Material
Nylon
Frame Shape
Straight
Wheels per Axle
2 3
Axle Spacing
3 in
Maximum Load Capacity
260 lb/ft (5 ft Supports)
Wheel Bearing Type
Ball Bearing
Expandable
No
Load Capacity @ 5 ft. Centers
260 lb/ft
260 lb.
Maximum Axle Spacing
3 in
Wheel Bore
1/4"
Wheels per Foot
1.5
Center to Center Roller Spacing
3"
Black Nylon
Conveyor Bed Shape Bed Shape
Bearings
Ball
Section Description
5 ft. Straight
Load Capacity @ 10 ft. Centers
36 lb/ft
Shape
Description
Skate Wheel Conveyor, Light-Duty, Rigid Conveyor Frame Type, Straight Frame Shape, 260 lb/ft (5 ft Supports) Maximum Load Capacity, 260 lb/ft Load Capacity @ 5 ft. Centers, 36 lb/ft Load Capacity @ 10 ft. Centers, Between Frame Width 10 in, Overall Width 12 in, Maximum Axle Spacing 3 in, Expandable No