  • Mfr # NDB1-125C100-2
  • Zoro # G311376174
/ea
Key Features
Series
NDB1-125
Amps
100A
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
High Current
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NDB1-125C100-2
Country of Origin
China
Dimensions
Width
36 mm
Depth
49.5 mm
Height
80.3 mm
Details
Item
Circuit Breaker
Series
NDB1-125
Amps
100A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
High Current
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
5kA
Terminal Connection
Screw Clamp
DC Voltage Rating
60V DC
Curve Type
C
Description
NDB1-125C100-2 is a high current two pole 100 amp DIN rail circuit breaker that mounts on the standard 35mm DIN rail. This 100A C curve MCB features a visual trip indication window and is rated as a 10kA MCB. The NDB1-125 series of DIN rail mount circuit breakers is UL1077 Recognized. This 2 pole 100 amp DIN rail breaker has screw clamp wire terminations, utilizes a C Trip Curve and has a UL voltage rating of 240Vac. Optional accessories for this two pole 100 amp DIN rail breaker include an auxiliary contact, an alarm contact and a shunt release.